2019 Review

The club enters it’s 5th year and it has been quite a year, both in terms of club development and individual achievement.  The results are impressive, but the real value is the impact on the many people with whom we come into contact.

Mark Alvares is the Scottish U20 Champion

Ariana Serafineau is the Scottish U20 Champion

Hendrix Knight is the Scottish U15 Champion

Miller Hetherington is the Scottish U13 Champion

Lucia Paul is the Scottish U13 Champion

Osin Lindseay Dorward and Hugo Shaw take silver and bronze and the Scottish Youth Championships

Ewan Robertson and Sam Freeman are joint 3rd at the Scottish Youth Championships

Honor Paul is 2nd and Sophia Milne and Eve Symonds 3rd at the Scottish Youth Championships

Caitlin Quinn and Charlotte Wilson-Smith take bronze at the Scottish Youth Championships

SJ Hampson wins the Merseyside Open

Jess Corby, Kate Daykin and SJ Hampson represent GB in Athens

Project Forte hosts Scottish Women Travellers for a six week course

Ariana Serafinceneau takes bronze at the Public Schools Championships

Kate Daykin wins the bronze at the British Sabre Championships

11 Salle Ossian fencer compete at the Challenge Wratislavia

Kate Daykin is the British U23 Champion

Gold for Kate Daykin and Ewan Robertson at the Glasgow Open

Manchester Youth series – Josh Bryden gold, Miller Hetherington bronze

Josh Bryden takes bronze at the Manchester LPJS

Rory McLellan competes at the World Cadet Championships in Poland

Josh Bryden wins the Durham LPJS

Silver and bronze for Lucia and Honor Paul at the Durham LPJS

Silver for Osin Lindsey-Dorward at the Durham LPJS

Bronze for Hendrix Knight at the Durham LPJS

Project Forte receives significant funding from SportScotland to extend to six local authority areas

British Youth Championships medallists:  Sophia Milne, Rosie Shaw, Eve Symonds, Charlotte Wilson-Smith, Josh Bryden, Miller Hetherington, Hugo Shaw and Hendrix Knight

Jess Corby, Kate Daykin and SJ Hampson represent GB in Tunis

Bronze medal for Josh Bryden at at the Camden LPJS

It’s a 1, 2, 3 for Salle Ossian ladies at the Leon Paul Junior Series, Scotland.  Well done Lucia Paul, Honor Paul, Sofia Milne and Eve Symonds

Paul Vaughan and Rory McLellan pass their Level 2 referee exams

Kate Daykin represents GB at the senior European Championships

Lucy Higham gets a bronze at the RAF Open

Sam Freeman, Ewan Robertson and Charlotte Wilson Smith compete at the Youth 5 Nations

Kate Daykin competes at the World Student Games

Kate Daykin competes at the World Championships in Budapest

Josh Bryden wins the Leon Paul International

Complete refit and redecoration of the Salle

SJ Hampson wins the Leon Paul Open

Rory McLellan retains his British title

Josh Bryden takes the bronze at the Riposta Cup, Bucharest

Toby Carter wins the Highland Open

Charlotte Wilson-Smith wins bronze at the Highland Open

Toby Carter receives full Blue from HRH Princess Anne

Rory Mclellan and Charlotte Wilson-Smith represent GB in Budapest

Sam McLellan is awarded EFC C grade for sabre refereeing

Josh Bryden wins the Ghent international

Last 8 finishes for Honor Paul and Osin Linsdey-Dorward at the Ghent International

Kate Daykin takes silver, SJ Hampson bronze at the Hamlet Open

Rory Mclellan take bronze at the Stratford British qualifier

Rory Mclellan wins silver medals in the team and individual at the London International

Charlotte Wilson-Smith wins team silver at the London International

Rory McLellan makes into the top 10 of the European rankings

Rory McLellan and Charlotte Wilson-Smith represent GB in Sofia

Sam Freeman wins the bronze medal at the British U20 qualifier

Josh Bryden win the Millfield LPJS

Kate Daykin and SJ Hampson represent GB at the Orleans World Cup

Toby Carter, Lucy Higham and Charlotte Wilson-Smith represent Scotland and the 5 Nations in Dublin

Rory Mclellan and Charlotte Wilson-Smith represent GB in Germany

Caitlin Quinn makes her first quarter final at the Scottish Open

Kate Daykin wins the Scottish Open

Sam Freeman wins the Scottish Open

Ewan Robertson and Stephen Fergusson are 2nd and 3rd at the Scottish Open

Josh Bryden wins the LPJS 2019 Series

Rory McLellan wins silver at the London Cadet International

Salle Ossian dominates the medal tables at the Youth Development Series

Kate Daykin represents GB at the senior World Cup in Salt Lake City

Rory McLellan is selected to represent GB at the European Championships in Croatia

Sam Freeman and Ewan Robertson represent GB in Budapest

Orlaith Lindsey-Dorward wins the Christmas hair-do competition

Lucia Paul, just 13 makes the quarter finals of the British U17 qualifier in St Albans

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s